Aktualności
Galeria
Pieśni pielgrzymkowe

ABC pielgrzyma
Regulamin pielgrzymki
Plan pielgrzymki
Wyślij intencję

Parafie, które odwiedzamy
Wspomnienia, Świadectwa
Historia pielgrzymki
Bachledówka

Forum dyskusyjne
Kontakt


Login
Hasło
Zaloguj mnie automatycznie
 Parafie, które odwiedzamy

Raba Wyżna

        Raba Wyżna - położona w dolinie rzeki Raby, która przepływa później przez Rabkę i Myślenice. Znajduje się tu kościół p.w. św. Stanisława, biskupa i męczennika. Parafia powstała w XVI w. Pierwszą wzmiankę o wsi Raba Wyżna znajdujemy w rejestrach poborowych królestwa polskiego z 1581 roku.

         Czytamy tam, że wieś należy do dóbr kasztelana krakowskiego Spytka Jordana. Wioskę określono nazwą "Radieis". Słownik geograficzny Królestwa Polskiego z 1880 r. wspomina o wsi Raba Wyżna - wieś nad górnym brzegiem rzeki Raby, w pobliżu granicy węgierskiej, w dolinie potoków spływających z obu brzegów Raby, a z których największy jest Zaklęty Potok (dziś Kosiczne). Dolina wznosi się w górę, i w środku wsi położona jest na wysokości 531 m.n.p.m. Otaczają ją od zachodu lesiste grzbiety Beskidów tworzące (do 1918 r.) granicę Galicji, sięgające 826 m.n.p.m., od południa - Rabska Góra 783 m.n.p.m., od wschodu - Piętkowa Góra - 684 m.n.p.m., od południa mniejsze wzniesienia tworzące dział wód Raby i Skawy. Wieś Raba Wyżna graniczy z Rokicinami Podhalańskimi, Sieniawą, Bielanką, Bukowiną Osiedle, Harkabuzem, Spytkowicami i Skawą. Pierwsza połowa XX wieku do 1939 r. była okresem znacznego ożywienia gospodarczego, a także kulturalnego dla Raby Wyżnej. We wsi działały młyny, tartaki, warsztaty tkackie, olejarnie. Z okresem tym wiąże się działalność ostatnich dziedziców majątku - Zduniów i Głowińskich. Zapisali się oni w dziejach Raby Wyżnej jako dobrzy i światli gospodarze dbający o wprowadzanie postępu rolniczego i jego upowszechnianie, wspierający oświatę, udzielający różnorakiej pomocy miejscowej ludności. Po II - giej wojnie światowej majątek ziemski wraz z lasami i pałacem położonym w pięknie urządzonym parku władze komunistyczne zabrały właścicielom, pozbawiając ich również możliwości pobytu w Rabie Wyżnej. W ramach "nowych porządków", w rabiańskiej części majątku, urządzono Państwowy Ośrodek Hodowli Zarodkowej, który po przemianach ustrojowych w 1990 r. i wprowadzeniu gospodarki rynkowej podzielił los upadłych państwowych gospodarstw rolnych. Dzisiaj Raba Wyżna do duża wieś zamieszkana przez ponad 4 tys. osób. Obecnie ma ona charakter letniskowy. Na uwagę zasługuje fakt iż z miejsocowości tej wywodzi się obecny Metropolita Krakowski Ks. Kardynał Stanisław Dziwisz.
 

 « Powrót

wydrukuj »            wyślij znajomemu »
1999-2022 © Wszelkie prawa zastrzeżone   Copyright MATinternet Zakopane :: Powered by AntCms                                       11653642 dwiedzin od 2007-05-17