Aktualności
Galeria
Pieśni pielgrzymkowe

ABC pielgrzyma
Regulamin pielgrzymki
Plan pielgrzymki
Wyślij intencję

Parafie, które odwiedzamy
Wspomnienia, Świadectwa
Historia pielgrzymki
Bachledówka

Forum dyskusyjne
Kontakt


Login
Hasło
Zaloguj mnie automatycznie
 Parafie, które odwiedzamy

Jordanów

     Jordanów - miasto o charakterze letniskowym, malowniczo położone na skarpie nad rzeką Skawą, na skrzyżowaniu dawnych handlowych dróg z Myślenic w kierunku Orawy i Żywca oraz ze Śląska do Nowego Sącza i na pograniczu Beskidu Wyspowego, średniego i Pasma Podhalańskiego.
 

        Jordanów został założony w 1564 r. przez wojewodę krakowskiego Spytka Jordana z Zakliczyna. Budowę osady rozpoczęto w 1568 r. W 1571 r. otrzymała ona już prawa miejskie. W 1576 r. król Stefan Batory obdarzył miasto przywilejem odbywania jarmarków, z których Jordanów zasłynął szczególnie w XVII w. Głównym zajęciem ludności była uprawa roli, garncarstwo oraz handel bydłem i płótnem. Miasto stanowiło też ważny punkt na trakcie solnym z Myślenic przez Spytkowice i Orawę na Węgry. W 1651 r. w okolicy Jordanowa szerzył się ruch wzniecony przez Kostkę Napierskiego, a w XVIII w. konfederaci barscy prowadzili tu operacje wojskowe przeciwko wojskom rosyjskim. Obok centrum miasta znajduje się neogotycki kościół p.w. Trójcy św. i św. Wawrzyńca, zbudowany w 1913 r. Można w nim zobaczyć zabytkowe obrazy, portrety i posągi z drewnianego kościoła (XVII-XVIII w.). Obecnie jest to Sanktuarium Matki Bożej Trudnego Zawierzenia. Wokół rynku zachowały się jeszcze drewniane domy o zrębowej konstrukcji z XVIII i XIX w. W mieście znajduje się też karczma dworska z początku XIX w. W rynku znajduje się dom Sióstr Prezentek, które corocznie goszczą pielgrzymów z gór.

 

 

 GALERIA FOTOGRAFII

      (1-1)     
 « Powrót

wydrukuj »            wyślij znajomemu »
1999-2022 © Wszelkie prawa zastrzeżone   Copyright MATinternet Zakopane :: Powered by AntCms                                       11653762 dwiedzin od 2007-05-17