Aktualności
Galeria
Pieśni pielgrzymkowe

ABC pielgrzyma
Regulamin pielgrzymki
Plan pielgrzymki
Wyślij intencję

Parafie, które odwiedzamy
Wspomnienia, Świadectwa
Historia pielgrzymki
Bachledówka

Forum dyskusyjne
Kontakt


Login
Hasło
Zaloguj mnie automatycznie
 Parafie, które odwiedzamy

Osielec

        Osielec - wieś letniskowa, położona w rejonie malowniczego, przełomowego odcinka Skawy. Znajduje się tu murowany, klasycystyczny kościół p.w. św. Filipa i Jakuba z 1838 - 41 r. z ołtarzem i organami wykonanymi przez twórców ludowych z Waksmundu i Lubnia. Obok klasycystyczna plebania z 1844 r.

           Murowana, jednonawowa świątynia z zamkniętym prostą ścianą prezbiterium oraz charakterystyczną wieżą jest interesującym przykładem stylu neoklasycystycznego, tzw. józefińskiego w architekturze. We wnętrzu zwraca uwagę klasycystyczny ołtarz główny, dzieło stolarza z miejscowości Waksmund na Podhalu, tzw. Cesarza. Rzeźba w ołtarzu przedstawia Matkę Bożą Różańcową. Godne uwagi są wizerunki patronów kościoła (w lewym ołtarzu bocznym) oraz ciekawa polichromia pokrywająca ściany świątyni. Kompleks zabudowań parafialnych uzupełnia m.in. budynek plebani, pochodzący również z XIX w. 
Nad Osielcem królują wzniesienia: Łysa Góra 630 m, Przykiec 738 m i Cupel 887 m. Osielec został założony w  I poł. XVI wieku przez Mikołaja Jordana. Na terenie wsi znajduje się wielki kamieniołom na zboczu Łysej Góry - obecnie na nowo eksploatowany. U jego podnóża przepływa rzeka Skawa , która wijąc się tworzy zakola, które w lecie są wspaniałymi miejscami do kąpieli. Jadąc z Osielca w stronę Rabki warto zatrzymać się na Osieleckiej Górze, gdzie przy pięknej pogodzie podziwiać można panoramę Tatr. Obok znajduje się Karczma "Przykiec" z parkingiem, oferująca smaczne posiłki.

 
 
    
 

 « Powrót

wydrukuj »            wyślij znajomemu »
1999-2022 © Wszelkie prawa zastrzeżone   Copyright MATinternet Zakopane :: Powered by AntCms                                       11653808 dwiedzin od 2007-05-17