Aktualności
Galeria
Pieśni pielgrzymkowe

ABC pielgrzyma
Regulamin pielgrzymki
Plan pielgrzymki
Wyślij intencję

Parafie, które odwiedzamy
Wspomnienia, Świadectwa
Historia pielgrzymki
Bachledówka

Forum dyskusyjne
Kontakt


Login
Hasło
Zaloguj mnie automatycznie
 Parafie, które odwiedzamy

Juszczyn

         Juszczyn - zlokalizowany jest w południowo-wschodniej części gminy w pasmie Policy. Wieś położona jest wzdłuż doliny Skawy i drogi z Makowa Podhalańskiego do Jordanowa (Juszczyn Dolny) oraz wzdłuż potoku Cadyńka u podnóża góry Naroże (Juszczyn Polany).

 

       Pierwsza wzmianka o istnieniu wsi pochodzi z 1410 roku gdy Władysław Jagiełło zapisał Zbigniewowi z Brzezia, za zasługi w wojnie z Krzyżakami, dobra składające się z miasta Lanckorony z zamkiem i przynależnościami wśród których znalazł się Juszczyn. W XVI wieku miejscowa ludność trudniła się głównie bednarstwem i wyrobem gontów. W XVII wieku starościna lanckorońska Maria Zebrzydowska założyła na Roli Jędrzejowej hutę szkła, która czynna była do I rozbioru Polski. Do tej pory rola ta zwana jest Huciskiem a w głębi ziemi w całej okolicy można znaleźć resztki odpadów szklanych oraz odłamków cegieł, z których budowano piece hutnicze. Po 1772 roku wieś przeszła w ręce Aurstriaków. W 1839 roku wraz z całym kluczem makowskim stała się własnością hrabiego Ludwika Saint Genois d`Anneacourt. Następnie od roku 1878 wszedł we władanie żywieckich Habsburgów.

Parafia w Juszczynie została erygowana w 1982 roku, wcześniej wieś należała do makowskiej parafii. Kościół pw. Matki Bożej Pocieszenia został wybudowany na osiedlu Sarnowa w latach 70-tych XX wieku. W ołtarzu głównym znajduje się obraz Matki Bożej Pocieszenia z XIX wieku. W niewielkiej odległości od kościoła stoi kamienna kapliczka słupowa z żelaznym odlewem Sceny Ukrzyżowania z XIX wieku. Udając się w  kierunku Juszczyna Polany warto zatrzymać się przy murowanej kaplicy ze znajdująca się tam kamienną rzeźbą Chrystusa Upadającego pod Krzyżem z 1 poł. XIX wieku. Piękno górskich, zalesionych wzniesień otaczających dolinę potoku Cadyńka, wiele urokliwych polanek i ścieżek przyciąga przez cały rok osoby spragnione spokoju i wypoczynku.

 « Powrót

wydrukuj »            wyślij znajomemu »
1999-2022 © Wszelkie prawa zastrzeżone   Copyright MATinternet Zakopane :: Powered by AntCms                                       11653865 dwiedzin od 2007-05-17