Aktualności
Galeria
Pieśni pielgrzymkowe

ABC pielgrzyma
Regulamin pielgrzymki
Plan pielgrzymki
Wyślij intencję

Parafie, które odwiedzamy
Wspomnienia, Świadectwa
Historia pielgrzymki
Bachledówka

Forum dyskusyjne
Kontakt


Login
Hasło
Zaloguj mnie automatycznie
 Parafie, które odwiedzamy

Maków Podhalański

          Maków Podhalański - miasto i letnisko, ośrodek leczniczy i turystyczno-wypoczynkowy, leżący przy atrakcyjnej trasie z Górnego śląska na Orawę, Podhale i Tatry. Walory turystyczne i klimatyczne Makowa odkrył na początku XX w. krakowski lekarz Jan Pareński.

      Historia Makowa sięga połowy XIV w. A miastem Maków został ok. 1840 r., gdy zaczęło się tu rozwijać hutnictwo (znana była huta "Maurycy" na południowych stokach Makowskiej Góry). Gmina Maków Podhalański położona jest w beskidzkiej części Karpat Zachodnich - w Beskidzie Średnim zwanym też Makowskim. Obszar gminy obejmuje też część Beskidu Wysokiego - pogranicze Pasma Jałowieckiego i Pasma Policy. Poszczególne miejscowości, tworzące gminną jednostkę administracyjną, układają się wzdłuż rzeki Skawy oraz jej dopływów: Grzechynki, Skawicy, Cadyńki, Żarnowianki i Wieprzczanki.

Wzmianki o początkach parafii pochodzą z 1358 r. Poza Makowem obejmowała ona wsie: Osielec, Juszczyn, Budzów i Grzechynię. Pierwszy kościół był zbudowany z drewna, a wzniesiono go tam, gdzie obecnie jest ogród plebanii. Stoi tam kamienna kolumna wystawiona 1749 r. Stary kościół p.w. św. Klemensa w 1745 r. rozebrano. Obraz świętego przeniesiono do Zawoi. Obecnie można zwiedzić późnoklasycystyczny kościół Nawiedzenia Pańskiego z 1826-28, z pozostałościami poprzedniej budowli z przełomu XVII i XVIII w. (kaplica i mury prezbiterium). Kościół ten obejmujący tylko dzisiejszą zakrystię, poświęcił w 1690 r. bp Szembek. Około 1701 r. dobudowano drugą część kościoła. To dzisiejsze prezbiterium. W latach 1826 - 28 dokonano przebudowy kościoła i powiększono go do dzisiejszych rozmiarów.
W makowskim kościele od dawna znajduje się cudowny obraz Matki Bożej  Makowskiej - Patronki Rodzin. Według znawców pochodzi on z końca XVI w. i jest kopią obrazu jasnogórskiego. Nie ma jednak szram na obliczu Matki Bożej. W 1602 r. kard. Bernard Maciejewski poświęcił ten obraz. "Złota księga" z 1648 r. mówi o wielu łaskach otrzymanych w tym miejscu. W 1946 r. po II wojnie światowej książę kard. Sapieha przed tym obrazem oddaje swoją Archidiecezję Krakowską Niepokalanemu Sercu Najświętszej Maryi Panny. 30 marca 1978 r. papież Paweł VI, na prośbę Stefana kard. Wyszyńskiego, pozwala na koronację Matki Bożej Makowskiej. Koronacja Obrazu M.B. Makowskiej 10 czerwca 1979 r. na Błoniach Krakowskich dokonuje już polski papież Jan Paweł II. Intronizacja ukoronowanego już Obrazu w Makowie Podh. ma miejsce 12 sierpnia tego samego roku, w obecności licznych rzesz wiernych, biskupów z kraju i zagranicy (był obecny m.in. biskup z Afryki). Obok cudownego obrazu Matki Bożej, kościół makowski może się poszczycić zabytkową rzeźbą Chrystusa na krzyżu z XVII w. (boczny ołtarz Bractwa Cierniowej Korony) oraz starym dzwonem z 1547 r., znajdującym się na wieży.

 GALERIA FOTOGRAFII

      (1-1)     
 « Powrót

wydrukuj »            wyślij znajomemu »
1999-2022 © Wszelkie prawa zastrzeżone   Copyright MATinternet Zakopane :: Powered by AntCms                                       11653907 dwiedzin od 2007-05-17