Aktualności
Galeria
Pieśni pielgrzymkowe

ABC pielgrzyma
Regulamin pielgrzymki
Plan pielgrzymki
Wyślij intencję

Parafie, które odwiedzamy
Wspomnienia, Świadectwa
Historia pielgrzymki
Bachledówka

Forum dyskusyjne
Kontakt


Login
Hasło
Zaloguj mnie automatycznie
 Parafie, które odwiedzamy

Kalwaria Zebrzydowska

        Kalwaria Zebrzydowska - miasto malowniczo położone u płn.-wsch. podnóża góry Żar (527 m n.p.m.). Początki Kalwarii sięgają 1600 r., kiedy to wojewoda krakowski Mikołaj Zebrzydowski rozpoczął tutaj budowę klasztoru i kościoła Bernardynów oraz stacje Drogi Krzyżowej.

       Budowę rozpoczęto w latach 1603 - 1609. Przy budowie zaangażowano wybitnych architektów włoskich. Rozbudowę budynków sakralnych prowadzili później Czartoryscy. W sąsiedztwie klasztoru znajdują się pozostałości późnobarokowego pałacu Czartoryskich z lat 1714 - 1715. Do kościoła z dwuwieżową fasadą od strony północnej przylegają trzy kaplice z XVII i XVIII w. Przed zachodnią fasadą kościoła znajduje się dziedziniec odpustowy z 1624 r., zwany Placem Rajskim. Wokół kościoła i klasztoru i na stokach góry Żar rozmieszczono 41 manierystycznych i barokowych kościółków i kaplic, które tworzą pierwszy w Polsce "krajobrazowo-przestrzenną" Drogę Krzyżową. W Wielkim Tygodniu przed Wielkanocą odbywają się tutaj przedstawienia pasyjne, a w dniach 8-15 sierpnia przedstawienia ilustrujące Zaśnięcie Matki Bożej.
Cudowny Obraz Matki Bożej Kalwaryjskiej - namalowany olejną farbą na płótnie (79x90 cm) przedstawia Matkę Bożą z Dzieciątkiem na prawym ramieniu. Specjaliści orzekli, że jest kopia obrazu MB Myślenickiej. Oryginał jest dziełem nieznanego malarza za szkoły włoskiej (XV - XVI w.) i znajduje się w Polsce od 1596 r. Obraz MB Kalwaryjskiej należał do plebanów z Krzywaczki i Marcyporęby, a w 1639 r. znalazł się w posiadaniu Stanisława Paszkowskiego, właściciela wsi Kopytówka, położonej w odległości 12 km od Kalwarii. Z przekazów kronikarzy dowiadujemy się, że w dniu 3 maja 1641 r. obraz Matki Bożej zapłakał krwawymi łzami. O fakcie tym S. Paszkowski powiadomił władze duchowne. W krótkim czasie obraz znalazł się u OO. Bernardynów w Kalwarii Zebrzydowskiej. Zaraz zaczęli ściągać do Kalwarii pielgrzymi z różnych stron Polski, a także z krajów sąsiednich. Systematycznie zaczęto obchodzić uroczystości maryjne a zwłaszcza na Wniebowzięcie - 15 sierpnia. Cudowny obraz został ukoronowany 15 sierpnia 1887 r. przez kard. Albina Dunajewskiego, biskupa krakowskiego. Kaplicę dla cudownego obrazu wzniósł w latach 1641- 1667 Michał Zebrzydowski. Jest to szczególnie piękna, nastrojowa i bogata architektonicznie kaplica w stylu wykształconego baroku.
W dniu 7 czerwca 1979 r. Ojciec św. Jan Paweł II, w czasie Pierwszej Pielgrzymki do Ojczyzny, w Kalwarii ogłosił tutejszy kościół bazyliką. Modlił się wielokrotnie obecny Ojciec św. tutaj jako gimnazjalista, jako kapłan, biskup i kardynał. "Ogromnie lubię tu przychodzić..., bo Kalwaria buduje człowieka" powiedział Jan Paweł II. W Kalwarii modlili się także królowie, m.in. Władysław IV po zwycięstwie nad Turkami pod Chocimiem i król Jan Kazimierz oraz cesarz austriacki Franciszek I z żoną i dworem oraz cesarz Józef II.
Kalwaria od XVIII w. jest również słynnym na skalę europejską ośrodkiem stolarstwa. Obecnie jest tu ok. 360 warsztatów stolarskich i ponad 1500 stolarzy.

 GALERIA FOTOGRAFII      (1-3)     
 « Powrót

wydrukuj »            wyślij znajomemu »
1999-2022 © Wszelkie prawa zastrzeżone   Copyright MATinternet Zakopane :: Powered by AntCms                                       11654010 dwiedzin od 2007-05-17