Aktualności
Galeria
Pieśni pielgrzymkowe

ABC pielgrzyma
Regulamin pielgrzymki
Plan pielgrzymki
Wyślij intencję

Parafie, które odwiedzamy
Wspomnienia, Świadectwa
Historia pielgrzymki
Bachledówka

Forum dyskusyjne
Kontakt


Login
Hasło
Zaloguj mnie automatycznie
 Parafie, które odwiedzamy

Czernichów


         Czernichów -wieś malowniczo położona na wysokim tarasie wiślanym. W pobliżu rozciągają się zalesione "jurajskie pagóry" Bramy Krakowskiej, wchodzące w skład Bielańsko-Tynieckiego Parku Krajobrazowego. Czernichów jest starą flisacką osadą.

       Od XVI w. osada ta wchodziła w skład majątku królewskiego, który po 1816 r. został podzielony przez komisję Włościańskiej Rzeczypospolitej Krakowskiej. Część gruntów otrzymali wtedy chłopi, a drugą część oddano w dzierżawę dziedziczną wójtowi z Rybnej - Janowi Kadłubowskiemu. Kiedy w pierwszej połowie XIX w. flisactwo w okolicy Czernichowa straciło rację bytu, doskonali czernichowscy flisacy zaczęli wyjeżdżać na zarobek w różne strony Polski.
Centrum Czernichowa jest podobne do niewielkiego miasteczka. Najwyższy punkt skalistego ryneczku zajmuje barokowy kościół p.w. Trójcy św., z gotyckim prezbiterium z 1440 r. i nawami barokowymi z XVII-XVIII w. Przed kościołem znajduje się pomnik ku czci dra Franciszka Stefczyka, najsławniejszego nauczyciela czernichowskiej Szkoły Rolniczej, otwartej w 1860 r. Prof. Stefczyk był twórcą pierwszych wiejskich kas kredytowych i spółdzielni. Założona w 1860 r. Szkoła Rolnicza działa nadal. Początkowo jej zadaniem było kształcenie niższych kadr pracowników folwarków kościelnych i szlacheckich. Przypomina o tym tablica pamiątkowa umieszczona na budynku Szkoły Rolniczej, obok której przechodzi pielgrzymka Górali. W przysiółku Czernichówek wznosi się malownicza, ośmioboczna kaplica z XVII w.

 « Powrót

wydrukuj »            wyślij znajomemu »
1999-2022 © Wszelkie prawa zastrzeżone   Copyright MATinternet Zakopane :: Powered by AntCms                                       11654082 dwiedzin od 2007-05-17