Aktualności
Galeria
Pieśni pielgrzymkowe

ABC pielgrzyma
Regulamin pielgrzymki
Plan pielgrzymki
Wyślij intencję

Parafie, które odwiedzamy
Wspomnienia, Świadectwa
Historia pielgrzymki
Bachledówka

Forum dyskusyjne
Kontakt


Login
Hasło
Zaloguj mnie automatycznie
 Parafie, które odwiedzamy

Krzeszowice

        Krzeszowice - miasto i uzdrowisko zajmujące całą szerokość tzw. Rowu Krzeszowickiego w jego środkowym odcinku. Stanowi ono bazę wypadową do miejsc o dużych walorach krajoznawczych i turystycznych: ruin zamku Tęczyn, obszernego lasu Zwierzyniec, do malowniczych dolin Eliaszówki, Czernki i Kamieniec.

        Pierwsza wzmianka o Krzeszowicach pochodzi z 1286 r., kiedy biskup krakowski Paweł z Przemkowa lokował wieś na prawie niemieckim. Od przełomu XVI i XVII w. Krzeszowice należały do rodu Tęczyńskich, a następnie do Opalińskich, Sieniawskich, Czartoryskich, Lubomirskich, a od 1817-1939 r. do Potockich.
W 1933 r. Krzeszowice uzyskały prawa miejskie. Od dawna wykorzystywano jego walory uzdrowiskowe. Co najmniej od 1629 r. wykorzystywano źródła krzeszowickie - siarczany da celów leczniczych. Ok. 1780 r. książę August Czartoryski zbudował pierwsze łazienki, a jego córka, Izabela Lubomirska mieszkania dla kuracjuszy, szpital dla 30 ubogich chorych, pałac rozrywkowy tzw. Vauxhall oraz park uzdrowiskowy. Za czasów Potockich odkryto źródło "Zofii", przy którym w 1829 r. wzniesiono szpital (dziś "stary szpital"), a w pobliżu schronisko dla starców i kalek. Ok. 1835 r. zaczęła spadać popularność uzdrowiska. W latach 1966-69 po odwierceniu nowego, bardziej wydatnego źródła wody siarczanej, kopalnia węgla kamiennego w Sierszy wybudowała dla swych pracowników ośrodek rehabilitacyjny, wykorzystując do tego również stary budynek łazienek "Zofia". W klasycystycznym pałacyku Vauxhall obecnie mieszczą się różne szkoły. Główne źródło siarczane znajduje się koło kościoła. Po raz pierwszy zostało obudowane ok. 1778 r.
Dużą wartość architektoniczną posiada neogotycki kościół św. Marcina, budowany w latach 1833-44 wg projektu Karola Frydryka Schinkla. Jest on ozdobiony okazałą fasadą. Wewnątrz znajdują się cenne obrazy: m.in. "Hołd Trzech króli" pędzla Santiago di Tito (1597) w ołtarzu głównym oraz obraz MB objawiającej się rodzinie Potockich, malowany przez Leopolda Kupelwiessera z Wiednia. W pałacu Potockich w okresie okupacji niemieckiej miał swą letnią rezydencję generalny gubernator Hans Frank. Po wojnie był użytkowany jako zakład wychowawczy dla młodzieży. Pałac otoczony jest rozległym (12 5 ha) dobrze utrzymanym parkiem krajobrazowym założonym w 1849 r. Rosną w nim m.in. jarząb szwedzki, miłorząb, surmie, tsuga kanadyjska, platany, iglicznia trójcierniowa itp. W neogotyckiej kaplicy na cmentarzu znajduje się grób generała Józefa Chłopickiego, jednego z przywódców Powstania Listopadowego.

 GALERIA FOTOGRAFII      (1-3)     
 « Powrót

wydrukuj »            wyślij znajomemu »
1999-2022 © Wszelkie prawa zastrzeżone   Copyright MATinternet Zakopane :: Powered by AntCms                                       11654157 dwiedzin od 2007-05-17