Aktualności
Galeria
Pieśni pielgrzymkowe

ABC pielgrzyma
Regulamin pielgrzymki
Plan pielgrzymki
Wyślij intencję

Parafie, które odwiedzamy
Wspomnienia, Świadectwa
Historia pielgrzymki
Bachledówka

Forum dyskusyjne
Kontakt


Login
Hasło
Zaloguj mnie automatycznie
 Parafie, które odwiedzamy

Płoki

        Płoki - miejscowość w Zagłębiu Krakowskim, w okręgu kopalnictwa węgla i rud galmanu,  nazwana tak od płukania wydobytych z ziemi kopalin. Według historyka, kanonika Jana Długosza, ok. 1300 r. w Płokach zbudowano kościół p.w. Narodzenia NMP i utworzono parafię dla mieszkających tu górników i ich rodzin.

       Obecny kościół jest trzecim. Pierwszy spłonął w 1793 r., następny rozebrano, bo groził zawaleniem a na jego miejscu w latach 1949-51 wzniesiono obecny z wysoką wieżą. Kościół konsekrował dopiero 6 września 1981 r. bp Jan Groblicki.
W świątyni znajduje się cudowny obraz MB. Według znawców, pochodzi on z krakowskiej szkoły malarskiej z drugiej połowy x V w. Kult Matki Bożej potwierdzają zachowane miedzioryty z XVII w. W okresie międzywojennym odpustowe pielgrzymki na święto Narodzenia MB liczyły po 50 tys. pielgrzymów. Pielgrzymi ci rekrutowali się z górniczych terenów Chrzanowa, Jaworzna i Olkusza. Po II wojnie światowej teren ten był szczególnie narażony na wielkie wpływy ateizacji i radykalnej agitacji antykościelnej, prowadzonej wśród lewicowych kręgów robotniczych. Doszło nawet do tego, że ludność tego okręgu prosiła Stalina o włączenie ich rejonu do Związku Radzieckiego. Ofiarą tej agitacji antykościelnej stał się ks. proboszcz Michał Franciszek Rapacz (1937-46). Ten świątobliwy kapłan broniący wiary i prawdy, został nocą z 11 na 12 maja I946 r. uprowadzony z plebanii do pobliskiego lasu i bestialsko zamordowany. Jego męczeństwo wywołało ogromny wstrząs w okolicy i przyczyniło się do wielu nawróceń. Jego grób znajduje się przy kościele. Pątnicy modlą się tu o mocną wiarę i odwagę dla Polaków oraz o wyniesienie męczennika na ołtarze.

 GALERIA FOTOGRAFII


      (1-2)     
 « Powrót

wydrukuj »            wyślij znajomemu »
1999-2022 © Wszelkie prawa zastrzeżone   Copyright MATinternet Zakopane :: Powered by AntCms                                       11653360 dwiedzin od 2007-05-17