Aktualności
Galeria
Pieśni pielgrzymkowe

ABC pielgrzyma
Regulamin pielgrzymki
Plan pielgrzymki
Wyślij intencję

Parafie, które odwiedzamy
Wspomnienia, Świadectwa
Historia pielgrzymki
Bachledówka

Forum dyskusyjne
Kontakt


Login
Hasło
Zaloguj mnie automatycznie
 Parafie, które odwiedzamy

Ogrodzieniec

         Ogrodzieniec - miasto położone w pobliżu jednego ze źródeł Czarnej Przemszy. Wymieniony jako osada w 1385 r., należał kolejno do rodzin Bonerów, Firlejów i Warszyckich. Znajduje się tutaj późnobarokowy kościół Przemienienia Pańskiego z roku 1787 r.

          W pobliskim Podzamczu znajdują się ruiny zamku posiadającego sławę najbardziej malowniczego w Polsce. Pierwotny zamek wybudowano na miejscu dawnej warowni w XIV w. prawdopodobnie za czasów króla Kazimierza Wielkiego. W XVI w. tereny te stają się własnością bogatej krakowskiej rodziny Bonerów, którzy w latach 1530-60 dokonują przebudowy zamku w niezwykle okazałą rezydencję gotycko-renesansową. Zamek, podobnie jak wszystkie warownie na terenie Jury, został zniszczony w czasie najazdu szwedzkiego, popadając z biegiem czasu w ruinę. W ostatnich latach przeprowadzono tam prace konserwacyjne, zabezpieczając zabytek jako trwałą ruinę. Równocześnie wytyczono po terenie zamku trasę zwiedzania, po której oprowadzają przewodnicy. W pobliżu ruin: na najwyższym wzniesieniu Jury, na tzw. Górze Zamkowej (inaczej zwaną Janowską - 504 m n.p.m.) widoczne są olbrzymich rozmiarów ostańce, podobne do wielkoludów.

 GALERIA FOTOGRAFII      (1-3)     
 « Powrót

wydrukuj »            wyślij znajomemu »
1999-2022 © Wszelkie prawa zastrzeżone   Copyright MATinternet Zakopane :: Powered by AntCms                                       11653475 dwiedzin od 2007-05-17