Aktualności
Galeria
Pieśni pielgrzymkowe

ABC pielgrzyma
Regulamin pielgrzymki
Plan pielgrzymki
Wyślij intencję

Parafie, które odwiedzamy
Wspomnienia, Świadectwa
Historia pielgrzymki
Bachledówka

Forum dyskusyjne
Kontakt


Login
Hasło
Zaloguj mnie automatycznie
 Parafie, które odwiedzamy

Leśniów - Żarki

         Leśniów  - dzisiejsza dzielnica Żarek. W źródłach historycznych występował wcześniej niż Żarki, bo już od 1326 r. W 1700 r. Józef Męciński do tutejszego Kościoła sprowadził karmelitów bosych, którzy po trzech latach z fundacji zrezygnowali. W 1706 r. przybyli tu paulini z Jasnej Góry.

        W 1864 r. rząd rosyjski  skasował  klasztor lecz Paulini wrócili tu w r. 1936. Obecny Kościół  został wzniesiony w 1559 r. W. r. 1791 przedłużono jego nawę. Później kilkakrotnie go odrestaurowywano. Posiada on charakter gotycko-renesansowy, ale barokowa fasada pochodzi z końca XVIII w. Wyposażenie kościoła jest przeważnie późnobarokowe i rokokowe. Na szczególną uwagę zasługuje jednak rzeźbiona w drewnie gotycka statua Matki Boskiej z Dzieciątkiem Jezus, uchodząca za cudowną.
Według najstarszej tradycji historia figury rozpoczyna się w 1382 r., w czasie gdy książę Władysław Opolski w drodze powrotnej z Rusi do Opola wiózł ze sobą, otoczony niezwykłym kultem obraz Madonny z Dzieciątkiem, czczony do dziś na Jasnej Górze, zatrzymał się w Leśniowie, aby ugasić pragnienie. Słudzy wysłani w poszukiwaniu wody wrócili z niczym. Wówczas książę zwrócił się w modlitwie do Matki Bożej z prośbą o ratunek. Za wstawiennictwem Matki Bożej wytrysło cudowne źródełko, które istnieje do dziś, dając początek rzeczce. Książę z wdzięczności za ten cud pozostawił tu figurę Matki Bożej z Dzieciątkiem Jezus, którą wiózł do Opola i ufundował dla Niej kaplicę nad źródełkiem. Gdy paulini przybyli do Leśniowa wzmógł się kult Matki Bożej i wzrosła liczba pielgrzymów. Od początku Leśniowska Pani czczona jest szczególnie jako patronka Rodzin. Mają tu miejsce liczne uzdrowienia fizyczne i duchowe - od 1706 r. do dzisiaj paulini spisali ich kilkaset. Sanktuarium stało się regionalnym ośrodkiem pielgrzymkowym, a położenie klasztoru powoduje, że Leśniów jest stałym punktem odpoczynku na trasie pielgrzymkowej na Jasną Górę z południa Polski. Przybywały tu pielgrzymki z Radomia, Tarnowa, Olkusza, Siewierza, Szczekocin, Pilicy, Oświęcimia, ze Śląska, a nawet z Częstochowy. Przychodzili tu pielgrzymi indywidualnie, z rodzinami, a także w zorganizowanych grupach parafialnych z chorągwiami. Pielgrzymi przybywali głównie na odpust Nawiedzenia NMP na 2 lipca. 13 sierpnia 1967 r. figura została ukoronowana przez Prymasa Stefana Kard. Wyszyńskiego w obecności Kard. Karola Wojtyły. Obok kościoła znajduje się późnobarokowy klasztor Paulinów, zbudowany w latach 1755-71, a rozbudowano go w 1936 r. Znajduje się w nim nowicjat OO. Paulinów.
3 km na płn.-wsch. w Przewodziszowicach znajdują się ruiny strażnicy obronnej (420 m. n.p.m.). W latach 1424-1454 wieś Przewodziszowice i zamek (strażnica) należał do rycerza rozbójnika Mikołaja Kornicza, zwanego Siestrzeńcem. Tędy bowiem wiódł szlak bursztynowy (od Bałtyku na południe). Niedaleko Przewodziszowic wznosi się samotna skala. Stanowi ona najwyższy punkt (423 m. n.p.m.) całej północnej części Płaskowyżu Częstochowskiego. Widzimy z niej przepiękną panoramę skalistych ostańców.

 GALERIA FOTOGRAFII      (1-3)     
 « Powrót

wydrukuj »            wyślij znajomemu »
1999-2022 © Wszelkie prawa zastrzeżone   Copyright MATinternet Zakopane :: Powered by AntCms                                       11653584 dwiedzin od 2007-05-17