Aktualności
Galeria
Pieśni pielgrzymkowe

ABC pielgrzyma
Regulamin pielgrzymki
Plan pielgrzymki
Wyślij intencję

Parafie, które odwiedzamy
Wspomnienia, Świadectwa
Historia pielgrzymki
Bachledówka

Forum dyskusyjne
Kontakt


Login
Hasło
Zaloguj mnie automatycznie
 Parafie, które odwiedzamy

Olsztyn

      Olsztyn - wieś o wyglądzie miasta, położona na płaskowyżu Częstochowskim o nieurodzajnej, piaszczystej okolicy. Wśród licznych ostańców jurajskich wyróżnia się tu grzbiet skalny, zwany Słonecznymi Skałkami, na którym stoją ruiny zamku.

         Prawdopodobnie pierwszy zamek stał tu już w drugiej połowie XIII w., ale przebudował i rozbudował go przed r. 1349 król Kazimierz Wielki. Od 1406 r. zamek stanowił siedzibę starostwa. W połowie XV w. Mikołaj z Przyrowa rozbudował zamek, czyniąc z niego wspaniałą siedzibę. W 1587 r. oblegał zamek arcyksiążę austriacki Maksymilian, niefortunny pretendent do tronu polskiego. Starostwo olsztyńskie utrzymało się jeszcze do rozbiorów Polski, mimo, ze zamek został zrujnowany przez Szwedów w roku 1656. U stóp zamku istniała osada służebna - Olsztynek, której w l488 r. król Kazimierz Jagiellończyk nadał prawa miejskie. Olsztyn oddalony od szlaków handlowych i położony na piaszczystej glebie nie doszedł do większego znaczenia i pod koniec XVIII w. stracił status miasta.
Obecny kościół parafialny pod wezw. św. Jana Chrzciciela jest z kolei trzecim kościołem. Wybudowano go w latach 1722-26. Wykonano go z materiałów pochodzących z rozebranych murów zamkowych, a parafię erygowano w roku 1552. Była prowadzona na początku przez Kanoników Regularnych z Mstowa. Kościół budował starosta olsztyński Jerzy Lubomirski, a uposażył go jego następca Wojciech Męciński. Poprzedni kościół spłonął wraz z miastem 1 września 1719 r.
Koło kościoła i plebani rosną pomniki przyrody - grupa 14 lip w wieku od 170 do 270 lat otaczające kościół .We wsi znajdują się interesujące dwa obiekty uruchomione przez zapaleńców: Jednym z nich jest słynny już Jurajski Teatr "Stodoła"  mieszczący się przy ul. Zielonej w budynku stodoły zaadoptowanej przez poetę Stacho „Brzezinę” Kałkusa na potrzeby teatralne. Drugim takim miejscem jest Ruchoma Szopka Olsztyńska "Betlejemowo" wybudowana przez ludowego artystę - Pana Jana Wewióra. Do szopki dojść można z rynku ul Kuhna prowadzącą do Biskupic. Po lewej stronie drogi (idąc do Rynku) stoi drewniano-murowana chałupa z końca XIX w. będąca jednym z zabytków na szlaku architektury drewnianej. Centrum wsi zajmuje zachowany do dziś zabytkowy układ urbanistyczny z rynkiem pośrodku z wybiegającymi drogami z jego narożników i częściowo drewnianą zabudową. W rynku pod nr 15 stoi murowany dom z pocz. XX w. uznany za zabytkowy.

 GALERIA FOTOGRAFII


      (1-2)     
 « Powrót

wydrukuj »            wyślij znajomemu »
1999-2022 © Wszelkie prawa zastrzeżone   Copyright MATinternet Zakopane :: Powered by AntCms                                       11653748 dwiedzin od 2007-05-17